Zasady opracowywania symulacji biznesowych
Opracowywanie symulacji biznesowych w celu poprowadzenia sesji szkoleniowej jest bardzo nieprzyjmne i angażuje duży zestaw wyjątkowych kompetencji. Całe życie lubimy się bawić, śmiać i poznawać naturę niezwykłych sytuacji życiowych. Gry edukacyjne to chęć stania się ponownie dzieckiem. Gry edukacyjne dobrze jest używać w dużych wydarzeniach edukacyjnych razem z typowymi zajęciami lub dyskusją moderowaną.
W niniejszym poście przedstawię reguły opracowania ciekawej gry dla menedżerów. Twój plan edukacyjny zyska wyjątkowy element merytoryczny. Wszyscy zgadzają się z tym, że trudno jest napisać fabułę takiej symulacji dla menedżerów. Symulacja biznesowa powinna posiadać określone moduły. Dowiedziałem się o nich, gdy odnalazłem w sieci ten poradnik: Zarządcze Gry Szkoleniowe
Wtedy gdy 4 tygodnie temu prowadziłem sesje szkoleniowe stosując symulację dla menedżerów, postanowiłem przez najbliższe miesiące stworzyć bloga w tym zakresie. Poniżej opisuję parę dobrych praktyk dotyczących wymyślania gier szkoleniowych.
Zupełnie na początku pomyśl na jaki zakres merytoryczny musi być poruszony w ramach gry biznesowej. Istnieją zagadnienia, które są dość interesujące: metody zarządzania, rozwijanie talentów, logistyka, produkcja, zarządzanie personelem.
Następnie udaj się do sklepu dla dzieci i sięgnij po zabawki z epoki przed ukończeniem 10 roku życia. Na stoisku zabawkowym można kupić: zestawy z klockami, łamigłówki, misie, kolejki PIKO i inne drobne zabawki. Wymienione wyżej rzeczy są świetną pomocą do napisania fabuły gry edukacyjnej.
Na koniec opracuj reguły gry biznesowej. Napisz ją w programie graficznym i Wordzie i pogadaj o niej z najbliższymi znajomymi. Ludzie, którzy zagrają jako pierwsi znajdą miejsca, gdzie są potrzebne ulepszenia.
Należy też w grze szkoleniowej zaplanować niespodzianki, różne „fajerwerki” i efekty specjalne.
W drugim z kolei poście na blogu pokażę skrót fabuły symulacji biznesowej.
Mirosław Piecha
Autor tego komentarza jest absolwentem wydziału germanistyki Uniwersytetu Śląskiego i studiów podyplomowych z tematyki public relations. Posiada certyfikat Mistrza Innowacyjnosci UVJ. Zawodowo realizuje się w Czeladzi. Od trzynastu lat organizuje treningi i opracowuje badania dotyczące rozwoju pracowniczego w sektorze „chemia i kosmetyki”.
O NASZYM BLOGU:
Symulacje Integracyjne
Kursy menedżerskie
Gry tworzone na miarę
HR dla nieHRowców
symulacje Kaizen
Zarządzanie projektami
Szkoła dla trenerów
Licencje dla instruktorów
03.06.2016. 13:55