Porozumiewanie się - wskaźnik zgranego zespołu

Od początku roku mam zamiar przedstawić najważniejsze wyróżniki efektywnie działającego zbioru pracowników w firmie, pracujących niekoniecznie w jednym dziale. Omawiałem wcześniej pozostałe kwestie na temat współpracy zatrudnionych na pełny etat. Podczas szkoleń bardzo często pada pytanie, kiedy można zdiagnozować, iż wybrany zbiór pracowników jest zgrany. Założyłem sobie cel, aby to przedstawić w moich artykułach.
W tym artykule pragnę przybliżyć mój ulubiony wskaźnik dobrze działającego działu pracowniczego. Moim zdaniem, musi występować otwarta wymiana informacji. Skoncentrujemy się teraz na znaczeniu informacji w opisywanym przejawie funkcjonowania organizacji. Psychologowie szacują, iż na komunikowanie się z innymi przeznaczamy ponad 85% naszej aktywności. W ramach tego 30% stanowi mówienie, a reszta odbieranie informacji. Porozumiewanie się jest równie ważne w grupie w firmie, jak i w innych grupach, dla przykładu w rodzinie, pomiędzy muzykami, w drużynie piłkarskiej. Ciekawe przykłady można znaleźć tu:   Zespołowe Imprezy Integracyjne i Team Building
Niezależnie od zajmowanego stanowiska oraz wyuczonego zawodu, wymienianie informacji okazuje się najczęstszą aktywnością podczas wykonywania obowiązków służbowych. Delegujemy zadania, snujemy plany, słuchamy narzekania naszych partnerów biznesowych, ustnie przekazujemy, czego żądamy od naszego pracownika i uzgadniamy wspólne zamierzenia ze współpracownikami. Często pewne przeszkody sprawiają, że stopień natężenia komunikacji jest niezwykle chaotyczny. W takiej sytuacji nasi pracownicy mogą opierać się wyłącznie na własnych domysłach lub wygenerowanych celowo pogłoskach.
Dla przeciętnego człowieka codzienna wymiana informacji to zwykle tylko dyskusja. Jednak to  objaw zbytniego uproszczenia tego zjawiska. Mowa wykorzystuje język, ale  ten wariant jedynie szczególny rodzaj porozumiewania się. Jest to komunikacja mówiona. Trzeba jeszcze dodać, iż wyłącznie gatunek ludzki ma umiejętność wymiany myśli z użyciem słów.
Badacze tego zjawiska wymieniają też całkiem odmienne sposoby komunikacji międzyludzkiej, ale szerzej na ten temat w  następnym poście, który zostanie opublikowany 14 kwietnia.
Tyle haerowych przemyśleń.
Autor: Jan Kowal
I DODATKOWO JAK CO MIESIĄC ZESTAW INTERESUJĄCYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH INTEGRACJI Z OSTATNIEGO MIESIĄCA:
- Najczęściej kupowana forma ćwiczeń : zadania survivalowe i szkoła przetrwania
- Najlepiej ocenione w ankietach po szkoleniu aktywności – opinie grup: scenariusze muzyczne
- Uśredniona wielkość grupy szkoleniowej: osiem osób.
- Najlepsze dla zamawiającego dni tygodnia na incentive: końcówka tygodnia.
- Najchetniej wybierana część kraju: Gdańsk

ŹRÓDŁO: Training Projects
Funkcjonujemy jako ekipa trenerów z wieloletnią praktyką w działach HR ale jednocześnie kwalifikacjami związanymi z turystyką kwalifikowaną, co daje nam szansę na prowadzenie eventów w formie plenerowej, łącząc zabawę z nauką. Nasi animatorzy to także autorzy artykułów w prasie branżowej i ciekawe osobowości.
Zdajemy sobie sprawę, że udane szkolenie i wyjazd to także klimatyczny obiekt szkoleniowy. W wyselekcjonowanej bazie mamy wiele urokliwych lokalizacji od morza po Tatry. Zapraszamy na spotkania integracyjne oraz  team building.W większości przypadków pracujemy w Beskidach, pod Warszawą a także na Kaszubach. Wolimy  destynacje daleko od głównych dróg . W słoneczne dni pracujemy pod chmurką, a jeśli aura nie sprzyja – w budynku. 

03.06.2016. 13:54