Jak funkcjonuje sprawny dział firmy
W ramach szkoleń spotykam bardzo wielu różnych ludzi, często oni działają w efektywnych grupach pracowniczych. 2 tygodnie wstecz organizowałem też inspirujący projekt szkoleniowy dla specjalistów z dużej organizacji NGO. Usłyszałem tam bardzo dużo nietypowych opinii na temat działania grupy ludzi.
W tymże artykule pokażę mierniki efektywnego działu w firmie, jakie da się znaleźć w literaturze przedmiotu i jakie słyszę na szkoleniach dla pracowników różnych branż. Cech bywa bardzo dużo, więc opiszę tylko ich część - 5 tych niezbyt zauważanych przez liderów zespołów. Więcej czytelnik może odszukać w tym poradniku: Sensowne Wyjazdy Team Building
1. Podejmowanie decyzji
Przeważającą ilość decyzji rozstrzyga się osiągając consensus. Wtedy decydenci są z reguły podobnego zdania i chętni zastosować się do wprowadzenia w życie podjętej decyzji. Mimo to widzimy czasem też pewien kłopot - znacznie więcej uczestników, którzy nie zgadzają się z werdyktem grupy, ma tendencję do ukrywania indywidualnego oporu wobec decyzji, i dlatego wypracowany consensus zaciemnia realny problem braku porozumienia.
2. Krytykowanie rozwiązań
W efektywnym środowisku pracowniczym krytykowanie jest normą, bywa naprawdę szczere i odbywa się relatywnie swobodnie. Mimo to w Polskiej kulturze zwykle niepotrzebnie dochodzi dość łatwo do niezbyt eleganckich krytycznych uwag. Rzetelnie przygotowana ocena zawsze powinna być konstruktywna, a jej zastosowaniem jest zmniejszenie przeszkód stojących przed grupą oraz uniemożliwiających wykonanie pracy.
3. Wyrażanie skrajnych uczuć
Ludzie bez uprzedzeń okazują własne odczucia i opinie na temat charakterystyki oraz działania zbiorowości pracowników w jednym dziale. Zwykle nie dochodzi do konfliktów oraz spisków. Krótko mówiąc - otwarta rozmowa o opiniach i problemach.
4. Podział pracy
Jeśli zbiorowość działu firmy przystępuje do działania, przydzielanie obowiązków odbywa się w sposób otwarty oraz jest akceptowany. Dobry podział celów do realizacji dla odpowiednich pracowników w drużynie.
5. Normy zachowań współpracowników
Zespół funkcjonuje dość sprawnie. Istotny bywa stopień zaawansowania znajomości grupy - o normach i wartościach w kolejnym wpisie.
Tyle moich przemyśleń.
Autor: Krzysztof Kowal
I DODATKOWO JAK ZWYKLE ZESTAW INTERESUJĄCYCH ANALIZ DOTYCZĄCYCH WYJAZDÓW INCENTIVE Z POPRZEDNIEGO OKRESU:
- Najczęściej wspomianana w zapytaniach od klientów forma ćwiczeń : gry topograficzno – poszukiwawcze
- Najwyżej ocenione w ankietach po spotkaniu aktywności – opinie uczestników: zadania survivalowe i szkoła przetrwania
- Statystyczna liczebność grupy zajęciowej: sześćdziesiąt pracowników.
- Preferowane dni tygodnia na wyjazd: weekend.
- Najchetniej wybierana część kraju: okolice Zegrza
ŹRÓDŁO: Training Projects
Realizujemy survivalowe szkolenia team building i bardzo atrakcyjne wyjazdy integracyjne dla naszych klientów.
03.06.2016. 13:54