Fazy zdobywania kwalifikacji osób po studiach
W innym wpisie pokazałem czteroetapowy proces pozyskiwania kwalifikacji (zdefiniowanych bardziej dokładnie aniżeli jedynie pewien zbiór wiadomości o świecie). Ażeby proces mógł mieć miejsce, konieczne bywa rozpoczęcie procesu edukacyjnego, występującego po tradycyjnym nauczaniu. Techniką, która ma rolę wspomagającą w czasie jego przebiegu, w czasie moich szkoleń była technika trzech „a”, zdefiniowana dzięki znaczeniu trzech słów: wiadomości teoretyczne, umiejętności, działanie. Więcej tu: Gry Biznesowe
Wstępnym elementem skutecznego przyswajania informacji musi być wzbudzenie motywacji u uczestników szkoleń. Oni muszą chcieć się otworzyć na nową wiedzę. Opisywany etap nazywa się theoretical background.
Kolejnym poziomem w procesie dydaktycznym bywa pewna zmiana programu szkolenia odnośnie oczekiwań uczestników szkolenia. Nie zdażyło mi się prowadzić dwa razy w ten sam sposób tego samego projektu szkoleniowego. Gdy szkolę motywowania podwładnych pracowników pracujących w hotelu, planuję case study odpowiednie do branży hotelarskiej. Kiedy szkolę personel operatora GSM – w takim przypadku piszę studium przypadku z takiej branży. Podane przykłady to z pozoru ten sam temat, w praktyce należy wszystkie projekty szkoleniowe „kroić na miarę" zapotrzebowania danej organizacji. Ten poziom to ”skills”.
Wreszcie etap ”activities” – oznacza to wykorzystanie na co dzień zasad opisanych w teorii. Często osoby biorące udział w szkoleniu kończą proces edukacji, gubią notatki i w firmie nie ma żadnych zmian. Nauczyciel mimo to nie powinien kończyć procesu edukacyjnego po szkoleniu. Pozostaje odpowiedzialny za użycie teorii w praktyce organizacyjnej.
Ireneusz Przepiórkiewicz
Twórca tej notki jest absolwentem wydziału rusycystyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i studiów podyplomowych z obszaru windykacji należności. Posiada certyfikat Doradcy Innowacyjnosci DKR. Kieruje agencją treningową w Tomyślu Wielkim. Od sześciu lat wykłada i kreuje gry dotyczące kreatywności w sektorze „wydawnictw”.
O NASZYM BLOGU:
Gry Team building
Szkolenia dla firm
Gry tworzone na miarę
Motywowanie
Symulacje Six Sigma
Finanse dla niefinanstów
Certyfikacja trenerów
Narzędzia Instrukcje dla moderatorów gier
03.06.2016. 13:54